Klacht: Van Dijk rekent de nieuwprijs voor het vervangen van een oud (en afgeschreven) boek

keeshaverkate op 22 september 2021 over VanDijk in de categorie Boekhandel

Nieuwe klacht
In behandeling
Klacht opgelost
Klacht afgesloten
VanDijk has resolved this complaint
Klacht opgelost op 22 september 2021
Reactie van het bedrijf:

Beste Kees, Wij vinden het meer dan vervelend dat u niet tevreden bent! Het klopt inderdaad dat u de nieuwprijs van het boek moet betalen, u heeft dan ook het boek terug gekregen en is nu uw eigendom. Wij moeten...

Klanttevredenheid: 1.0/10 ★☆☆☆☆
Bedrijf VanDijk
Categorie Boekhandel
Status Opgelost
Datum 22 september 2021

Een ouder klaagt over Van Dijk, omdat het bedrijf de nieuwprijs in rekening brengt voor twee boeken met minimale schade, terwijl deze boeken al vier jaar oud zijn en dus afgeschreven. De ouder vindt het onterecht dat de vervangingswaarde wordt gehanteerd, aangezien de huurprijs gedurende deze periode al is betaald. Van Dijk heeft aangegeven dat zij de nieuwprijs hanteren omdat zij nieuwe boeken moeten aanschaffen.

Mijn Klacht:

Mijn dochter huurt via school verplicht boeken bij Van Dijk. Bij het inleveren zijn twee boeken met minimale schade niet geaccepteerd. Het betrof boeken die inmiddels al minimaal 4 jaar oud waren en waarvoor Van Dijk dus ook al 4 jaar huur heeft ontvangen (en die dus ook al grotendeels zijn afgeschreven). Het is op dat moment rechtvaardig om bij schade aan de klant de dagwaarde met eventueel een opslag als schadevergoeding in rekening te brengen. Van Dijk brengt, onder verwijzing naar Algemene Voorwaarden (die ik als ouder overigens nooit gezien heb) de vervangingswaarde (nieuwprijs) in rekening.

Wij hebben dit bij Van Dijk gemeld en het antwoord was:

Helaas kunnen wij het factuurbedrag niet voor u aanpassen. Wij rekenen de nieuwprijs omdat wij een nieuw boek moeten aanschaffen en het afgekeurde boek niet meer kunnen verhuren. Wij verzoeken u de factuur binnen de aangegeven termijn te betalen.

Dit antwoord was te verwachten maar is m.i. echt onrechtvaardig. Men moet inderdaad een nieuw boek aanschaffen maar dat is vervolgens weer voor de volledige levensduur (stel 5 jaar) te verhuren. Het oude boek dat men aan mijn dochter verhuurde had normaalgesproken na een jaar uit de voorraad moeten worden genomen omdat de levensduur voorbij was. Dit is voor Van Dijk een serieus verdienmodel over de rug van de consument. Het bedrag dat ik moet betalen (EUR 110,-) is te klein om hier een serieuze zaak van te maken (daar gokt men ook op denk ik).

Wellicht is er via deze route collectief iets aan te doen? Ik zal deze klacht ook bij de school melden.

Kees Haverkate

Gewenste Oplossing:

Ik ben tevreden als Van Dijk deze werkwijze (en algemene voorwaarden), waarbij men oude boeken verhuurt maar bij schade de klant een nieuwprijs in rekening brengt, aanpast.

Beoordeling 1/10 star-1 (10)

Bericht van Robin van Klacht.nl

4 jaren geleden - Ik heb een email gestuurd naar VanDijk over deze klacht.

Bericht van Robin van Klacht.nl

4 jaren geleden - Deze klacht is zojuist door VanDijk in behandeling genomen

Bericht van Robin van Klacht.nl

4 jaren geleden - We hebben bericht ontvangen dat VanDijk een oplossing geplaatst heeft bij deze klacht

VanDijk

Heeft op 22 september 2021 om 12:12 geantwoord

Geboden Oplossing:

Beste Kees,

Wij vinden het meer dan vervelend dat u niet tevreden bent!

Het klopt inderdaad dat u de nieuwprijs van het boek moet betalen, u heeft dan ook het boek terug gekregen en is nu uw eigendom. Wij moeten om de huurvoorraad weer aan te vullen een nieuw boek aanschaffen bij de uitgeverij, vandaar de nieuwprijs van het artikel.

Gebruikt geleverde boeken worden alleen afgekeurd op brand of waterschade. Wanneer u van mening bent dat het boek geen brand of waterschade heeft, mag u het boek opsturen voor een tweede beoordeling naar;

VanDijk
Postbus 23
8260 AE Kampen

Wij willen u vragen om dan persoonsgegevens bij het pakket in te doen en uw verzendbewijs goed te bewaren.

Vriendelijke groet,

Annemiek
Team webcare

keeshaverkate

Heeft op 23 september 2021 om 15:28 geantwoord

Beoordeling 1/10 star-1 (10)

Beste Annemiek,

Het boek dat ik nu heb ontvangen voor de nieuwprijs (schadevergoeding) is een boek van 4 jaar oud. Dat klopt o.b.v. de algemene voorwaarden, maar is onrechtvaardig en buitenproportioneel veel in verhouding tot de door jullie geleden schade. Het argument wij moeten een nieuw boek kopen is geen reden om dat nieuwe boek volledig aan de klant door te belasten als je de klant eerst een oud boek uitleent waarvoor VanDijk al 4 jaar huur heeft ontvangen (de huurprijs dient mede ter dekking van de vervangingskosten).

De boeken die jullie verhuren gaan normaalgesproken (stel) 5 jaar mee. Dat betekent dat na 5 jaar huurinkomsten er uit een deel van die inkomsten door VanDijk weer een nieuw boek moet worden gekocht. Dat een boek na 4 jaar huur (zoals bij mijn dochter het geval was) ongelukkigerwijs beschadigd raakt, maakt het niet terecht dat jullie dan dat nieuwe boek volledig doorbelasten aan de klant wat je dan vervolgens weer 5 jaar kunt verhuren. Dat is onrechtmatig, allerminst onredelijk.

Ik wil je vragen om inhoudelijk op mijn (bovenstaande) argumentatie te (laten) reageren, zonder een verwijzing naar de algemene voorwaarden of een standaard antwoord als wij moeten nu een nieuw boek kopen.

Verneem graag je reactie.

Groeten,

Kees Haverkate

Alle klachten die gemeld zijn door keeshaverkate
💡

Tip van onze consumentenexpert

Als consument in Nederland heeft u sterke rechten. Bij klachten kunt u de interne klachtenprocedure doorlopen, naar de Geschillencommissie of het Kifid stappen, of advies vragen bij ConsuWijzer.

Bron: ConsuWijzer / ACM