Mijn Klacht:
Beste iedereen,
Zoals vele anderen ben ik ook de dupe van het wanbeleid van het CBR m.b.t. de gezondheidsverklaring. Vanwege mijn diagnose ADD moet ik een proces door wat in het ergste geval ongeveer een jaar kan duren. Ik heb een manier gevonden om het proces te versnellen of een geldbedrag te ontvangen van het CBR. Hieronder eerst in het kort de stappen en wachttijd van het proces aanvraag gezondheidsverklaring voor mensen met een diagnose:
1. Na het indienen van de aanvraag gezondheidsverklaring krijg je bericht van het CBR m.b.t. een doorverwijzing naar een CBR-arts. Mensen zonder diagnose krijgen direct een bericht. Voor mensen met een diagnose kan de wachttijd oplopen tot 21 weken of zelfs langer. Het is mij gelukt om dit proces te versnellen (8 weken).
2. Je krijgt bericht dat je bent doorverwezen naar een keuringsarts bij jou in de buurt. Het hangt van de artspraktijk af hoe snel je kan worden gekeurd. Als het erg lang duurt kan je er voor kiezen om zelf een afspraak te maken met een andere keuringsarts. Ik kon vrij snel gekeurd worden: na 2 weken kon ik bij de arts terecht. Vervolgens duurde het 2 weken totdat ik een ontvangstbevestiging van het CBR ontving.
3. Je moet nu wachten op bericht van het CBR over een vervolgstap. De wachttijd kan oplopen tot 16 weken. Op dit moment ben ik in afwachting van bericht van het CBR. Hoogstwaarschijnlijk krijg ik bericht dat ik een rijtest moet afleggen. Het is de vraag hoelang het vervolgens duurt totdat ik de rijtest kan afleggen.
4. De rijtestdeskundige geeft de uitkomst van de rijtest door aan de arts van het CBR. Die neemt het besluit over de rijgeschiktheid. Dit besluit ontvang je schriftelijk van het CBR. Ook nu is het de vraag hoelang ik moet wachten op dit besluit.
Manier om het proces te versnellen:
Het CBR is een overheidsorgaan en is volgens de wet verplicht een aanvraag binnen een redelijke termijn in behandeling te nemen. De voorgestelde termijn 21 weken is dus niet acceptabel, gezien het CBR de wettelijke termijnen waarbinnen het besluiten hoort te nemen middels deze weg overschrijdt (zie art. 4:13 Awb).
Ik heb het CBR daarom in gebreke gesteld. Dit kan op zijn vroegst na de wettelijke redelijke termijn van 8 weken. Ik heb zelfs bronnen geraadpleegd die aangeven dat dit in het geval van het CBR al na 4 weken kan!! Ik heb dit zelf echter pas na 8 weken gedaan. Lees de volgende bronnen voor meer info:
1. https:cbr-advocaat.nlcbr-te-laat-met-nemen-beslissing-gezondheidsverklaring
2. https:www.volkskrant.nleconomiehoe-krijg-ik-mijn-rijbewijs-vernieuwd-bij-het-cbr~bf1d59b8
Nadat ik ze in gebreke had gesteld, kreeg ik de daaropvolgende dag bericht dat ik werd doorverwezen naar een arts. Het is namelijk zo dat wanneer de overheid niet op tijd beslist, je recht hebt op een dwangsom. Dit is een geldbedrag. En voordat je recht hebt op een dwangsom moet u de overheid in gebreke stellen. Dit is een brief waarin je aangeeft dat de wettelijke beslistermijn is verstreken. Wanneer het CBR jouw aanvraag vervolgens niet in de volgende twee weken in behandeling neemt heb je recht op de volgende geldbedragen:
€ 23 per dag voor de eerste 2 weken;
€ 35 per dag voor de volgende 2 weken;
€ 45 per dag voor de overige dagen.
De dwangsom loopt uiterlijk 42 dagen en bedraagt maximaal € 1442.
Zie de volgende bron voor meer info: https:www.rijksoverheid.nlonderwerpenbezwaar-en-beroepvraag-en-antwoordbeslissing-aanvraag-bezwaar-te-laat
Omdat het CBR absoluut geen geldbedrag wil betalen (ze verkeren al in financieel noodweer), nemen ze de aanvraag direct in behandeling.
Stappenplan versnellen aanvraag:
1. Na 4 of 8 weken stel je het CBR in gebreke. Dit doe je door het formulier ingebrekestelling te downloaden op de website van de rijksoverheid. Link: https:www.rijksoverheid.nlonderwerpenbezwaar-en-beroepdocumentenformulieren20081111formulier-ingebrekestelling.
2. Je vult het formulier in.
3. Je stuurt het formulier AANGETEKEND op. Dit kan bij een post-NL punt en kost rond de 8 euro. Stuur je ‘m niet aangetekend op, dan komt jouw brief bovenop de stapel en moet je mogelijk erg lang wachten op een reactie.
4. De volgende dag krijg je een doorverwijzing.
Ik ga dit proces weer herhalen als ik vanaf nu weer 4 of 8 weken moet wachten op het bericht m.b.t. de vervolgstap. Ik hou jullie op de hoogte over de ontwikkelingen.
Succes iedereen en vriendelijke groet,
L.
Gewenste Oplossing:
Wanneer iedereen die de dupe is van de lange wachttijden bovenstaande stappen doorloopt.

