Mijn Klacht:
Op 30 oktober 2019 is ons reisgezelschap tijdens de rondreis door Zambia, Malawi en Tanzania aangevallen door honderdduizenden killer bees in Selous National Park in Tanzania. Hierbij zijn meerdere reisgenoten zwaar gewond geraakt en is zelfs een dodelijk slachtoffer gevallen. Naar aanleiding daarvan is er een grootschalig onderzoek gestart door Sawadee (dit wordt door twee belanghebbende maatschappen uitgevoerd en wij hebben dan ook onze twijfels over de objectiviteit van dit onderzoek). Dit onderzoek zou in eerste instantie in november 2019 worden afgerond. Inmiddels is het bijna maart 2020 en weten wij als slachtoffers nog steeds de resultaten van dit onderzoek niet. Vanuit Sawadee worden er, na herhaaldelijk uitstel, ook geen uitspraken meer gedaan over op welke termijn het onderzoek afgerond zal worden. Ondanks dat wij als reisgezelschap Sawadee veel input hebben gegeven om hen zoveel mogelijk te helpen bij dit onderzoek (enkelen van ons zijn hiervoor zelfs afgereisd naar het hoofdkantoor van Sawadee in Amsterdam).
Inmiddels heeft een groot aantal deelnemers in december 2019 een officiële klacht ingediend tegen Sawadee. Wij verwijten Sawadee onder andere dat zij hun klanten naar zeer afgelegen gebieden sturen en niet over de juiste communicatie- en EHBO middelen beschikken (zo hadden de gids en rangers geen satelliettelefoon en geen werkende mobiele telefoons waardoor wij urenlang tevergeefs in modderpoelen hebben gelegen met wilde dieren in de omgeving in de hoop gevonden te worden door toevallige voorbijgangers, we konden immers geen hulp inschakelen). Ook de opvolging van de calamiteit was slecht. Ondanks dat Sawadee diezelfde dag al wist dat er een dodelijk slachtoffer was gevallen (waarover wij nog een paar dagen zijn voorgelogen), kregen wij geen of nauwelijks medische hulp en bleven wij in het zeer afgelegen gebied op onze campsite zonder medische voorzieningen in de buurt, slechte hygiënische omstandigheden, onvoldoende drinkwater enzovoorts. Bij mijzelf heeft het anderhalve dag geduurd voordat ik überhaupt ben onderzocht en behandeld in een ziekenhuis. Er had direct opgeschaald moeten worden en dit is niet gebeurd. Sawadee en de plaatselijke reisbegeleiding, ingehuurd door Sawadee, hebben de situatie onvoldoende ingeschat. De traumatiserende gebeurtenis heeft nog dagelijks invloed op ons leven, zowel lichamelijk als mentaal. Ondertussen blijft Sawadee de reis ongewijzigd aanbieden, dit is zeer onverantwoord.
Sawadee heeft schriftelijk de belofte gedaan binnen 30 dagen te reageren op onze officiële klacht (conform de klachtenprocedure van de ANVR). Deze termijn is inmiddels allang verstreken en wij hebben nog steeds geen inhoudelijke reactie vernomen van Sawadee op onze klacht. Omdat ik hierover weer heb geklaagd, ditmaal via social media, heeft Sawadee de belofte gedaan in januari 2020 met een persoonlijke en inhoudelijke reactie te komen. Een reactie is er inderdaad gekomen, maar weer geen inhoudelijke reactie. Alleen weer dat Sawadee meer tijd nodig heeft (ze hebben nu al bijna 4 volledige maanden de tijd voor het onderzoek en al 2 maanden voor het afhandelen van onze klacht). Mijn vertrouwen in Sawadee is zeer ernstig aangetast en nu ik weet hoe zij omgaan met calamiteiten en zeer terechte klachten daarover (die zij ook nog als “buitengewoon ernstige verwijten” durven te bestempelen) is het voor mij de allerlaatste keer geweest dat ik met Sawadee op reis ben gegaan.
Gewenste Oplossing:
Sawadee reizen moet de onderzoeksresultaten delen met ons reisgezelschap en de door ons ingediende klachten in december 2019 in behandeling nemen en met een inhoudelijke reactie komen. Reacties dat zij meer tijd nodig hebben worden niet meer geaccepteerd.


